One gallon of gas: $3.14 to $3.26:The NYT calls it The End of Fun and Games
I hear the sound of the World’s Smallest Violin:
Bear in mind that 1 US gallon = 128 US fluid ounces. Now let’s go to McCaffrey’s supermarket in lovely Princeton, NJ.
Here’s how that price of oil compares to one gallon of:
Tropicana Homestyle Orange juice: $5.49
Turkey Hill Ice Tea: $2.99
32 oz Ida Mae Fruited Gelatin, $2.59. Price per gallon $10.36
64 oz Silk Organic soy milk, on sale at $2.49 (regular price $3.59). Price per gallon $4.98 on sale, regular price $7.18
McCaffrey’s brand vitamin D milk: $2.79
Heinz Distilled White Vinegar: $2.99
Colavita Extra Virgin Olive Oil, $35.99 for 3qts 5.4oz, price per gallon $45.43. I certainly hope Chuck “Where’s the Camera?” Schumer doesn’t start complaining that the price is so high because we’re We’re ratting the saber on Italian olive growers. [Note to Chuck: you probably mean rattling the saber. Ratting is something else.]
Crisco Pure Vegetable Oil $7.79
College Inn chicken broth. $2.79 for 48oz. Price per gallon $7.49
In the water aisle:
Poland Spring Water, 1 gallon: $1.49
San Pellegrino water, 1pint 9.3 ounces $1.59. Price per gallon $8.04
Perrier water 1pint 9.3 ounces $1.59. Price per gallon $8.04
and the real budget buster:
San Faustino water, 1 liter $3.09. Price per gallon $11.69.
Now stop complaining and eat your Ida Mae Fruited Gelatin before it melts. Money doesn’t grow on olive tress.
(technorati tags oil, Chuck Schumer, Food and Drink)